Людський капітал в Україні під час пандемії та економічної кризи. Де працюють шахтарі? Частина сьома.

2020-12-28

Остатні два тижні в засобах масової інформації активно обговорюється проблема з виплатою заборгованості по заробітній платі шахтарям до кінця року. Тому ми вирішили зробити невелике відхилення у наших випусках новин з аналізу «Людського капіталу в Україні під час пандемії та економічної кризи».

Маючу щомісячну неперсоніфіковану інформацію з реєстру застрахованих осіб щодо офіційно працюючих на підприємствах всіх форм власності в різних видах економічної діяльності, ми вирішили поцікавитись, де ж працюють шахтарі, які видобувають кам’яне вугілля. Мова йде про аналіз звітів про працю підприємств всіх форм власності, які мають основний КВЕД 05.10 «Добування кам'яного вугілля».

Результат дослідження здивував!

На підприємствах з добування кам’яного вугілля загалом працює 69,04 тис. осіб (17,43 тис. жінок та 51,61 тис. чоловіків).

Найбільше шахтарів «добуває» кам’яне вугілля у місті Київ – 35,97 тис. осіб (з них 7,02 тис. жінок, 28,95 тис. чоловіків)!!!

Найменше – в Дніпропетровській області – 413 осіб (231 жінка, та 182 чоловіка). І це в області, де розташоване і офіційно зареєстровано (за даними реєстру Міністерства юстиції України) ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»!

Раніше ми вже писали, що в Києві працює людей більше, ніж проживає. Тому ми поцікавились (за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань), скільки та які підприємства вугледобувної галузі зареєстровані та сплачують податки у місті Київ та в інших регіонах.

Результат виявився наступним: всього в Україні зареєстровано 608 підприємств, які мають основний  КВЕД 05.10 «Добування кам'яного вугілля». За кількістю по регіонах: Луганська область - 263, Донецька область - 225 (ЄДР не дає змоги визначити, скільки з них знаходяться на неконтрольованій території), м. Київ – 57, Дніпропетровська область – 20, Львівська область – 10, інші – менше 10 в кожній.

При цьому  у м. Києві зареєстровані такі, наприклад, підприємства, як (ДП – державне підприємство): ДП «Луганськвугілля», ДП «Макіїввугілля», ДП «Шахта імені К.І.Кисельова», ПАТ «Горнозбагачувальна фабрика "Краснолуцька», ПАТ «Укрвуглебуд», ТОВ «Гірничо-Видобувна Компанія «Україна», ТОВ «Центральна збагачувальна фабрика «Нагольчанська», ТОВ «Шахта «Іловайська».

Ми не є фахівцями вугледобувної галузі, тому не будемо інтерпретувати ці офіційні дані. Але сподіваємось на коментарі з боку Міністерства енергетики України та Конфедерації вільних профспілок України, які опікуються добробутом шахтарів. Ми лише зауважим, що податок на прибуток фізичних осіб податкові агенти перераховують до місцевих бюджетів. У місцевий бюджет міста Київ найбільше?

Не менш цікаві результати аналізу щодо середньої ЗП у жінок та чоловіків. Зрозуміло, чому СЗП по Україні жінок (8 482 грн) в двічі менша СЗП чоловіків (18 186 грн). Але співвідношення цих СЗП в межах кожної області дуже різне.

Відзначимо, що за 10 місяців зростали не тільки середні заробітні плати як чоловіків, так і жінок, а й загальний фонд оплати праці, з якого сплачувалися податки і збори.

Детальну інформацію щодо підприємств всіх форм власності, які мають основний КВЕД 05.10 «Добування кам'яного вугілля» можна знайти на сайті «Кваліфікаційна мапа України» в розділі «Прогнозування на ринку праці: загальні тенденції на ринку праці».